تبلیغات
اُپتیم (جعبه لایتنریا جی5) - جعبه لایتنر به نقل از وبلاگ "خونه"
نسل برتر آموزش(ویژه کنکوری ها،دبیرستانی ها وهنرستانی ها)

جعبه لایتنر به نقل از وبلاگ "خونه"

نویسنده :امیر بخشی
تاریخ:جمعه 11 شهریور 1390-06:13 ب.ظ

جعبه لایتنر که مشابه آن در ایران بیشتر با نام جی ۵ شناخته شده باشه یک چیز جادویی نیست بلکه فقط ابزاری است که به شما کمک می کند تا بهتر از توانایی هاتون استفاده کنید. من به عنوان کسی که بیش از ۷ سال از این روش کمک گرفتم سعی می کنم تا تجربه ی این چند ساله رو که از جاهای مختلف بدست آوردم براتون اینجا بنویسم. اگر سوالی بود خوشحال می شم که بشنوم.

دوچرخه و این حرفها!

دوستی می گفت خیلی از چیزها مثل دوچرخه هستند، شما می تونید به محض اینکه دیدیدشون بپرید و سوارش بشید اما مطمئن باشید که در این صورت تا سالها و شاید برای همیشه نمی تونید با خیلی از قابلیت های پیشرفته ی اون کار کنید، چون از ابتدا اصولی یاد نگرفتید.

این مورد هم شامل همین مسئله میشه، شما می خواهید تکنیکی رو یاد بگیرید که از این به بعد هر روز با اون کار می کنید پس باید دقت کنید که یک شروع خوب داشته باشید. البته در این مورد در انتها بیشتر توضیح می دم اما فقط خواستم بگم که عجله نکنید، تا آخر رو خوب بخونید بعد وارد عمل بشید چون شما قراره در تمام روزهای آینده ی زندگی تون (حداقل تا وقتی که چیزی برای یادگرفتن وجود داشته باشه) با این وسیله سروکار داشته باشید و یک شروع بد می تونه این رو خیلی سخت و غیر قابل تحمل کنه.

لایتنر چیست؟

یا بهتره بگیم کیست! لایتنر دانشمندی است که روی روش های یادگیری و به خاطر سپاری کار کرده. نتایج تحقیقات او نشون داد که برای انتقال اطلاعاتی که یاد می گیرید به حافظه بلند مدت باید در فواصل خاصی مطلب یادگرفته شده تکرار شود. در غیر این صورت در مدت زمان کمی مطلب به کلی به فراموشی سپرده می شود. اما در صورتی که این فواصل زمانی برای تکرار رعایت شود مدت فراموشی (بدون هیچ تکراری در آینده) به چندین سال می رسد. و از آنجا که به احتمال خیلی زیاد در طول این چندین سال مطلب مذکور بازهم برای شما تکرار خواهد شد، می توان امیدوار بود که مطلب هرگز فراموش نمی شود. بهترین زمانبندی تکرار یک مطلب به این صورت نتیجه گیری شد که روز اول، دو روز بعد، چهار روز بعد، هشت روز بعد و پانزده روز بعد مطلب را مطالعه مجدد کنید.

توجه! متاسفانه فردی که چندان تمایلی به نام بردنش ندارم در ایران این تحقیق علمی را به عنوان اختراع خودش ثبت کرده و با هزینه های هنگفتی به فروش این وسیله در ایران می پردازد.


جعبه لایتنر

برای آنکه رعایت این فواصل زمانی به خصوص برای تعداد زیادی از مطالب سخت است جعبه ای ساخته شد تا رعایت این فواصل را آسان کند. در این روش شما مطلبتان را روی قطعه ایی از کاغذ به این ترتیب می نویسید که روی کاغذ یک سوال یا یک علامت و نشانه ایی برای مطلبی که باید به خاطر سپرده شود را می نویسید و در پشت کاغذ هم پاسخ را که همان مطلب مذکور است می نویسید. مثلا برای یک لغت انگلیسی نمونه از کاغذ ها به صورت زیر است:

روی کاغذ

show_imagegif.jpg

 

پشت کاغذ

show_image_002gif.jpg

 

البته این که چه علامت و نشانه ایی را برای یادگیری مطلب روی کاغذ بنویسید بستگی به شما و تکنیک یادگیریتان دارد. مثلا بعضی ها ترجیح می دهند یک لغت را در جمله به خاطر بسپارند و … .

نوع و حجم مطلبی که روی کاغذ می نویسید و حتی اندازه کاغذ هم بستگی به خود شما دارد اما به این نکات توجه کنید:

  • شما قرار است هر روز تعداد نسبتا زیادی از این کاغذها را مرور کنید، بنابر این مطلبتان را کوتاه انتخاب کنید تا مطالعه آنها شما را خسته نکند. مثلا یک کاغذ را طوری بنویسید که در کمتر از ۵-۶ ثانیه بتوانید آن را مرور کنید.
  • اندازه کاغذها را طوری انتخاب کنید که با حمل دائم آنها مشکل نداشته باشید. شما باید همیشه این یادداشت ها را (با استفاده از وسیله ایی که بعدا توضیح می دم) همراه داشته باشید تا از وقت های مرده تان استفاده کنید.

تا اینجا شما آماده کردن یادداشتها رو یادگرفتید اما برای زمانبندی مرورها نیاز به یک ابزار ساده دارید: جعبه لایتنر. در زیر ساختار کلی این جعبه را از بالا می بینید:

show_image_003gif.jpg

همین طور که میبینید این جعبه به ۵ خانه تقسیم شده. توجه کنید که x در اینجا نماینده یک دسته از کاغذ هایی است که مطالب را روی آنها نوشته ایید. یک دسته کاغذ تعدادی از کاغذهاست که شما امروز مرور کرده اید. اندازه های خانه ها حدودی است، برخی می گویند که برای x اندازه یک سانتی متر را در نظر بگیرید و خانه ها را یک سانتی، دو سانتی و . . . بگیرید. این اندازه ها برای خانه های کوچک تر اولی مثل خانه اول و دوم مناسب است اما با عنایت به این نکته که قطر یک دسته کاغذ نهایتا چند میلیمتر می شود، برای خانه های سوم و چهارم و به ویژه پنجم این اندازه ها خیلی زیاد بوده و لازم نیست. پس اگر می خواهید جعبه جمع و جور تری داشته باشید من به ترتیب این اندازه ها رو پیشنهاد می کنم:

 

  1. یک سانت
  2. دو سانت
  3. سه سانت
  4. چهار تا پنج سانت
  5. شش تا هشت سانت

خوب حالا باید برید سراغ آماده کردن جعبه،

وقتی آماده شد می تونید برگردید و مطلب رو ادامه بدید. جعبه رو با مقوا به سادگی می تونید بسازید اما اگر به دنبال دوام بیشتر هستید می تونید بعدا که استفادتون بیشتر شد و اندازه ها دستتون اومد با چوب یک جعبه بهتر برای خودتون بسازید.

برای فاصله انداختن بین دسته های یک خانه می توانید از یک کاغذ با ارتفاع بیشتر از فیش ها، کاغذ رنگی و یا هر شاخص دیگری استفاده کنید.

فواصل زمانی و روش مطالعه

فواصل زمانی تکرار مطلب براساس روز تنظیم شده یعنی در یک روز شما باید دسته ی جلویی تمام خانه ها را مطالعه کنید. روش مطالعه به این صورت است که ابتدا از آخرین خانه ی جعبه که تعداد دسته های درون آن کامل شده، یک دسته را برمی دارید و سوال روی هر فیش را بخوانید و اگر توانستید پاسخ دهید آن را به خانه بعدی (در مورد خانه پنجم به بیرون جعبه)، پشت آخرین دسته ی موجود، و اگر نتوانستید پاسخ دهید آن را به خانه اول انتقال دهید (توجه کنید که این فیش های برگشتی با فیش های خانه اول که باید امروز مرور شوند قاطی نشوند) با این کار شما برای یک دسته در انتهای (کنونی) جعبه جا باز کرده اید. حالا می توانید به خانه قبلی برگردید و یک دسته از آن را بردارید، آنهایی را که بلد هستید به خانه جلوتر پشت بقیه فیش ها و آنهایی را که بلد نیستید به خانه اول منتقل کنید. هر روز باید این کار را برای تمام خانه هایی که تعداد دسته های آنها تکمیل شده است تکرار کنید.

ممکن است فکر کنید این کار خیلی وقت گیر است اما مطمئن باشید که اگر فیش ها را خلاصه بنویسید مرور ۵ دسته از جعبه (به ازای تمام خانه های پر شده) حداکثر ۲۰ دقیقه از شما زمان می گیرد اما نتیجه درخشان خواهد بود.

روش پر کردن جعبه

پر کردن جعبه مانند مرور است، قاعده ایی که آنجا گفته شد کلی است و اینجا هم صدق می کند. در روز اول شما تعدادی فیش (بهتر است در روز های اول تعداد فیش ها زیاد نباشد تا خسته کننده نباشد) را پس از مرور، به عنوان دسته اول وارد خانه اول می کنید. فردا تنها خانه ی پر شده خانه اول است، لذا از آن یک دسته بر می دارید، هرچه بلد بودید به خانه دوم و هرچه بلد نبودید به خانه اول می فرستید. پشت دسته اول خانه دوم یک جدا کننده می گذارید و تعدادی فیش جدید هم به خانه اول اضافه می کنید. فردا بازهم باید از خانه اول بخوانید و به خانه دوم بفرستید، روز سوم باید ابتدا از خانه دوم و بعد از خانه اول مطالعه کنید و به همین ترتیب تا فیش ها از خانه پنجم خارج شوند.

یک نکته خیلی مهم در مورد مطالب ضروری مثل لغات زبان این است که شما نیاز دارید که مطلب را از هر دو طرف بلد باشید. یعنی اگر لغت را دیدید معنی اش را بدانید و اگر به مفهوم لغت برخوردید لغت باید به ذهنتان بیاید. لذا وقتی فیش را از طرف اول (لغت به معنی) مطالعه کردید و از خانه پنجم خارجش کردید، وقت آن است که آن را از طرف دوم (معنی به لغت) در خانه اول قرار دهید. البته در تکرار دوم لغت خیلی سریع به خانه پنجم می رسد و کمتر پیش می آید که در جعبه باقی بماند اما همین تکرار سریع برای استفاده لغت در جاهایی مانند مکالمه و یا نوشتن خیلی موثر است.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
imvu credit hack
دوشنبه 13 آذر 1396 05:43 ب.ظ
انگار ذهن من را میخوانی! به نظر می رسد تقریبا درک کنید
این، مانند شما کتاب در آن یا چیزی نوشت. من فکر می کنم که شما فقط می توانید با آن کار کنید
بعضی از اینها درصدد رانندگی پیام در خانه کمی، با این حال به غیر از این، این
وبلاگ عالی است خواندن عالی قطعا برگشتم
best psychic reading
چهارشنبه 10 آبان 1396 06:25 ب.ظ
من هر روز چند سایت و وب سایت برای خواندن مقالات،
با این حال این وب سایت بر اساس کیفیت ارائه می دهد
مقالات
Can you lose weight by doing yoga?
یکشنبه 12 شهریور 1396 07:01 ق.ظ
I am now not positive the place you are getting your info, but good topic.
I must spend a while learning more or figuring out
more. Thanks for excellent info I used to be on the
lookout for this info for my mission.
Faith
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:35 ب.ظ
Hello my family member! I want to say that this post is awesome,
great written and come with approximately all vital infos.

I would like to look extra posts like this
.
Adelaide
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 03:55 ب.ظ
I’m not that much of a online reader to be honest but your blogs
really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site
to come back down the road. Many thanks
یکشنبه 26 بهمن 1393 04:09 ب.ظ
این فرد متقلب و سوءاستفاده چی اسمش مهدی مالکی نژاد هست که در کرج ساکنه و چون احتمالا اولین کسی بوده که این وسیله رو تو ایران معرفی کرده اونو به اسم خودش قالب کرده به بازار و سالهاست که داره نونش رو میخوره!!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر